TR EN
+90 242 818 0888

ÇEVRE HAKKINDA

Kemer

Kemer'de gezilecek ve görülecek yerler sınırsızdır. Phaselis ve Olimpos, Kemer'de görülmesi gereken iki önemli antik şehirdir. Çıralı ve Olimpos'un tepelerinde yer alan, sonsuz ateş olarak anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip Yanartaş özellikle görülmeye değer. Muhteşem bir doğal güzelliğe ve plaja sahip Adrasan ise ayrıca mutlaka ziyaret edilmesi gerekli yerler arasındadır. Kemer'den yaklaşık 27 km. mesafede yer alan Beldibi Mağarası, Olimpos'tan teleferik ile gidilen ve bölgenin en yüksek noktası olan Tahtalı Dağı, Göynük beldesinin arkalarında yer alan Göynük Kanyonu ve daha ilerisindeki Üçoluk Platosu ise doğal güzelliklere düşkün ve doğa sporları seven tatilciler için mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Olympos

Olimpos (Olympos), Türkiye'nin güney sahilini kapsayan, Antalya şehrine bağlı Olympos-Bey Dağları Milli Parkının bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros sıradağlarının batı kanadında bulunur. Karlı tepelerinden aşağıya inildikçe yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz'in turkuaz rengi görülür.

Olimpos, bir ören yeri olduğundan dolayı büyük bir turistik merkez olması yasalarla engellenmiştir. Böylelikle bölgenin doğal yapısı korunmuş ve Olimpos tüm ziyaretçilerin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir. Antik şehir en son olarak doğa tarafından fethedilmiştir. Şehri gezmek için ormanın içerisinden, vahşi hayatı görerek, çam ve defne ağaçlarının kokusunu duyarak maceralı bir yolculuk yapmanız gerekir. Muhteşem sahil şeridi sadece güneşlenme tutkunlarına ev sahipliği yapmaz... Yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları geceleri yumurtalarını bırakmak için Olympos-Çıralı sahiline gelirler.

Çıralı

Antalya Kemer'e bağli ÇIRALI beldesi, "Güneşi, denizi ve doğa güzelliklerinin" yanı sıra tarihi zenginlikleriyle insanlarin ilgisini çekmektedir. Güney ucunda Olympos antik kenti, kuzey batisinda Yanartas (Chimera) bulunmaktadır.

Akdeniz' in en temiz yerlerinden birisi olan Çıralı sahili 3,2 km uzunlığundadır. Genişliği ise 50-100 metre arasında değişmektedir. Kumsal denizden itibaren yumusak bir egimle yükselmektedir.

Her iki ucunda kayaliklarla sinirlanmistir. Genel olarak ince taneli yüksek kaliteli kum yapisina sahiptir. Güney ucunda antik Olimpos kentinin içinden geçerek gelen dere denize denizle birleşir.

Denizi çok temiz olan Çirali' da rahatlikla denizin keyfini çikarabilir ve güneşlenebilirsiniz. Yapilasmanin çok az olmasi, yöreye ayri bir güzellik katar. En yüksek binasi 3 katlidir.

Çıralı 'nın tarihi ve doğal zenginliği, yasal statüler geliştirilerek koruma altına alınmış durumda. Çıralı her mevsim değisen, yenilenen bir güzellik ağacı, çiçegi ve bitkisiyle karşınızdadır.

Bu güzeliği renk ve kokulardan olusan bir harmoni olusturur. Dünyada nesli tükenmeye baslamis kuslarin bir çokunu bir arada görmek size ayri bir zevk verecektir.

Nesli dünya çapinda tehlike altinda olan denizkaplumbagalarinin ( Caretta ) üreme alanlarindan birisi de Çirali sahilleridir. Çıralı ayrıca ismine yakışır şekilde "SAKLI CENNET" olarakda anılmaktadır.

A la Carde Restaurant

Başlangıçlar: Cevizli Erzincan tulumu, tereyağı, balon lavaş eşliğinde.Özel köz sarımsak, özel köz arpacık soğanı.Kavun peynir, komple söğüş, karışık peynir tabağı....

Mezeler: Köz Patlıcan, Patlıcan Ezme, Patlıcan Salata, Paprika, Rus Salata ,Tarator, Cibez, Kaya Koruğu, Şakşuka, Semizotu, Fava, Kuru Cacık, Haydari, Sıcak Biber,(Atom) Terleten, Köpeoğlu , Pilaki, Enginar Kalbi

Salatalar: Çoban Salata, Kaşık Salata, Yeşil Salata, Gavurdağı Salata, Mevsim Salata, Koparma Salatası

Ara Sıcaklar: Fındık Lahmacun, Kaşarlı Fırın Mantar,Yaprak Ciğer,Padişah Sucuğu (Izgara), Paçanga Böreği,Kağıtta Pastırma

Etler: Kemiksiz Etler : Küşleme (Kuzu bonfilesi, garnitür ve pilav eşliğinde) Kuzu Külbastı (Özel soslar eşliğinde) Kuzu Şiş ( Terbiyeli) Kemiksiz Etler Çöp Şiş (Özel marine edilmiş) , Ciğer Şiş (Kişniş baharatlı), Tavuk Şiş, Tavuk Külbastı Kemikli Etler Kuzu Pirzola, Kaburga, Kanat Şiş T-Bone Steak, Karışık Izgara.

Kıymalılar: Ebu Gannuş, Yoğurtlu Kebap, Adana Kebap, Urfa KebapBeyti (Sade, Fıstıklı, Sarma), Fıstıklı Kebap, Izgara Köfte, Kaşarlı Köfte, Ali Nazik, Domatesli Kebap, Mantarlı Kebap, Patlıcanlı Kebap, Soğanlı Kebap Etli Ali Nazik ,Köy Kavurma,Çoban Kavurma, Et Sote

SNACH BAR
Bahçe
Spa - Hamam

Spa & Wellness’in bu benzersiz bakımlarıyla tatilinizde kendinizi şımartabilirsiniz.

Masajlar: Dünya Masajları, Aromaterapi Masajları, Myrina Yağlar, Ayurvedik Masajlar, Çocuk Masajı, Uzak Doğu Masajları, Hamam Bakımları, Vip Odaları

Hamam Kültürü

Yıkanmak tarih boyunca insanlar tarafından hem dinsel hem manevi bir ritüel olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda insanların fiziksel olarak temizlenmelerini de sağlayan bir ritüel olmuştur.

Hamam kültürü, Sümerler'de başlamış ve tarihin her çağında her medeniyette kültürel bir unsur olarak karşımıza çıkıp günümüze kadar gelmiştir. Su ile ilgili değişik hikayeler ve inanışlar vardır:

- Sümer Kralı Gılgamış, ölümsüzlük otunu bulur ve bir kaynakta yıkanırken bu otu tanrılar çalar.
- M.Ö. 4000 yılında genç kızlar tanrıyla evlendirilmek için sarı nehre atlardı.
- Hindular tapınaklarını su kenarına yaparlardı çünkü suyu her zaman kutsal görüp, günahlarından arınmak için yıkanırlardı. Ganj nehrinin kıyısında Benaves tapınağını buna örnek olarak verebiliriz. Hintliler suyun koruyucu özelliğine inanırlardı ve suyun ruhları ile birlikte bedenlerini kötülüklerden, pisliklerden arındıkları törenleri günümüze kadar süre gelen gelenekler haline getirmişlerdir.
- Hititler de Anadolu' da benzer törenler uygulamışlardır. Bu tarz gelenekleri Mısır tarihinde de görmekteyiz.
- Musevilik hahamları kutsadığı bir havuzda yıkayarak günlerini bitirirlerdi. Hristiyanlar tüm günahlarının kutsal suda yıkanarak yok olduğuna inanırlardı.

Kuzdere Mah. Sehit Er Mehmet Urhan Cad. No: 23 Kemer Antalya
+90 242 818 0888
Copyright © Green Valley Kemer 2019. Tüm Hakları Saklıdır.